Jak można leczyć krótkie wędzidełko napletka?

Zbyt krótkie wędzidełko napletka często bywa mylnie brane za stulejkę. Rzeczywiście, te dwie wady uniemożliwiają lub w dużym stopniu utrudniają prawidłowe odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego, jednak są to dwa zupełnie różne zjawiska. Niezależnie, czy mamy do czynienia ze stulejką, czy z krótkim wędzidełkiem – taki stan rzeczy wymaga konsultacji z lekarzem. Jak wygląda więc leczenie krótkiego wędzidełka?

Wędzidełkiem napletkowym nazywamy niewielki fałd tkanki łącznej, rozciągający się od żołędzi do napletka. Wędzidełko spełnia bardzo ważną funkcję – umożliwia nieskrępowany ruch napletka i zabezpiecza prącie przed całkowitym odsłonięciem żołędzi. Wędzidełko usytuowane jest na dolnej części penisa. Ta część męskiego prącia pozostaje szczególnie wrażliwa na dotyk. Wędzidełko odpowiada między innymi za ruchy napletka, do jakich dochodzi w trakcie wzwodu, dlatego spełnia ogromną rolę w życiu seksualnym mężczyzny.

Krótkie wędzidełko napletka – dyskomfort nie tylko w sypialni

Zdarza się, że wędzidełko napletkowe jest zbyt krótkie, co rzutuje nie tylko na komfort współżycia seksualnego, bowiem krótkie wędzidełko napletka jest źródłem dolegliwości bólowych i dyskomfortu mężczyzny. Przyczyną krótkiego wędzidełka mogą być wady wrodzone, a także przebyte urazy i stany zapalne penisa, które prowadzą do powstawania bliznowaceń i, tym samym, do znacznego skrócenia wędzidełka.

U panów cierpiących z powodu krótkiego wędzidełka obserwuje się spadki nastroju, skłonności do depresji oraz zaniżoną samoocenę. Nic dziwnego, gdyż ta krępująca przypadłość mocno utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia prowadzenie normalnego życia intymnego. Ból pojawia się szczególnie wówczas, gdy penis znajduje się w stanie wzwodu, dlatego mężczyźni unikają współżycia płciowego. Ich partnerki najczęściej nie rozumieją takiego stanu rzeczy, gdyż panowie krępują się rozmawiać o swojej przypadłości nawet z lekarzem, czym pozbawiają się szansy na wyzdrowienie. Tymczasem zabieg plastyki krótkiego wędzidełka jest mało skomplikowany i, co najważniejsze, pozwala skutecznie pozbyć się problemu.

Wskazania i przebieg zabiegu plastyki krótkiego wędzidełka

Pierwszym krokiem powinna być konsultacja urologiczna. Objawem, z jakim najczęściej zgłaszają się pacjenci, są dolegliwości bólowe i problemy ze zdjęciem napletka. Lekarz specjalista w trakcie wizyty oceni, co jest ich źródłem. Jeśli potwierdzi, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt krótkie wędzidełko napletka, najprawdopodobniej zaproponuje jego plastykę, która jest najczęściej zalecaną przez urologów i chirurgów metodą leczenia krótkiego wędzidełka. O tym na czym polega przeczytasz w serwisie medycznym: blog/na-czym-polega-plastyka-wedzidelka-pracia/

Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, nie ma konieczności hospitalizacji pacjenta, gdyż procedura jest mało skomplikowana i zazwyczaj wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego w przypadku szczególnie wrażliwych pacjentów. Zabieg jest prosty i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Całość trwa zaledwie kilkanaście minut. Plastyka wędzidełka, nazywana też frenuloplastyką, polega na nacięciu zbyt krótkich włókien, a następnie zszyciu wędzidełka, które po zabiegu ulega nie tylko wydłużeniu, ale też wzmocnieniu. Zazwyczaj po zabiegu lekarze zakładają szwy wchłanialne, jakie nie wymagają zdejmowania. Okres gojenia rany pozabiegowej trwa około 7 dni, natomiast urolodzy zalecają, aby ze współżyciem powstrzymać się przez czas od 4 do 5 tygodni. Aby osiągnąć przewidywane rezultaty zabiegu, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Nakazuje się codzienną toaletę rany pooperacyjnej oraz bardzo delikatne odprowadzanie napletka.

Plastyka wędzidełka jest zabiegiem skutecznym i zazwyczaj pozwala pozbyć się problemu, jednakże w najtrudniejszych przypadkach klinicznych zaleca się całkowite usunięcie wędzidełka. Mowa o sytuacji, w której wędzidełko jest bardzo krótkie lub uszkodzone poprzez przebyte urazy czy stany zapalne. Usunięcie wędzidełka wykonuje się również przy zabiegach obrzezania.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

    Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet zazwyczaj połączone są z kobiecym układem rozrodczym. Dlatego nietrzymanie moczu u kobiet pojawia się bardzo często po porodzie lub w czasie okołomiesiączkowym. Poza tym przyczyną nietrzymania moczu u kobiet może być jakaś choroba urologiczna, która przebiega podobnie jak u mężczyzn. Zdarza się także, że jakaś kobieta po prostu wykazuje predyspozycje …
  • Rabaty biur podróży

    Pewne biura podróży także są przychylne dla turystów, którzy często odwiedzają takie instytucje i agencje, które organizują wyjazdy last minute lub all inclusive. Rabaty bardzo często dotyczą wyjazdów na ostatnią chwilę. Jednak nie tylko. W all inclusive także często spotykamy się z pewnymi udogodnieniami, które obniżają cenę. Nie liczmy na ogromną obniżkę. To się nie …
  • Czym dłużej – tym taniej

    Zasada, która dotyczy długości pobytu i wyjazdu nie zawsze jest istotna i nie zawsze nam pomaga. Dlaczego? Ponieważ wakacje często są liczone przez biura podróży na podstawie dni, które spędzamy z granicą lub w innym miejscu. Jednak pewne rabaty są uwalniane dopiero wtedy, gdy nasz pobyt będzie trwał tydzień lub pięć dni. To tylko przykłady. …